Domů / Jak správně vybrat pistoli?
Výrobci
Odběr novinek

Jak správně vybrat pistoli?

Aplikacebarev - Jak správně vybrat pistoli? - stříkací technika   

Jestliže Vás zaujala představa stříkací pistole, je důležité správně vybrat tu nejvhodnější, abyste zbytečně nezaplatili za něco, co nevyužijete nebo naopak zjistili, že Vaše pistole nezvládne zpracovat materiál, který chcete aplikovat.

V první řadě je důležité si zodpovědět na 3 základní otázky:

 

  • Jaký materiál budete aplikovat? – Malířské barvy jsou podstatně hustší než laky na dřevo a kov právě z tohoto důvodu byste si neměli koupit pistoli s nízkým výkonem a příliš malou tryskou na dřevo a kov, protože to pistole nezvládne. (U našich zařízení je uvedeno, co dokáží nastříkat a co ne)

 

  • Jak často budete stříkat? – Zde je také vhodnou otázkou, jestli budete provádět občasné práce doma, u kamaráda, souseda a na chatě. Pokud ano, tak si můžete vybrat pistoli ze zařízení pro kutily. Ovšem pokud jste živnostník nebo podnikatel (malíř) je vhodnější vybrat zařízení pro profesionály. Tyto zařízení jsou mnohem odolnější a určená pro stříkání mnoha kilometrů ploch. Pokud byste to samé učinili se zařízením pro kutily, budete mnohem častěji řešit opotřebení a servis.

 

  • Co budete stříkat? – Tento bod jde ruku v ruce s předchozí otázkou. A pokud nejste malíř, který bude pracovat 95 % času s malířskými barvami, ale chcete doma nastříkat plot, tak je vhodné zvážit všechny práce, které se společně se stříkacími zařízeními dají zvládnout. Ze zkušeností víme, že plot, branka, pergola, staré dveře u chaty, okenice jsou pouhé začátky. Máte starší židle? Opotřebovaný gril? Možností je opravdu neskutečné množství.

 

Nyní bychom měli tedy vědět jaké zařízení hledáte, jestli je určené pro kutilství a jaký materiál budete využívat tedy jestli to bude barva na dřevo a kov, případně malířská barva na zeď. Na vrchní části našich stránek můžete najít odkaz na „zařízení pro kutily“ a „zařízení pro profesionály“, v nich najdete různé druhy pistolí a krátké vysvětlení o tom, co jsou zač. Zde budeme předpokládat, že byste si s největší pravděpodobností vybrali „zařízení pro kutily“, kde narazíte na 3 možné druhy pistolí – Elektromagnetické, HVLP a Airless, což některým lidem z oboru stačí pro porozumění principu pistolí, ale zde si to raději vysvětlíme podrobněji, aby jste věděli na co přesně koukáme:

 

Elektromagnetické pistole:

K tomu, aby se materiál (barva apod.) na povrch dostal v co nejlepší kvalitě, potřebujeme, aby se co nejlépe "atomizoval", tzn. prošel tryskou pistole v co nejmenších částečkách. Elektromagnetická pistole na to jde "silou", snaží se nahnat materiál na trysku pod velkým tlakem (100-180 BAR není výjimkou). Nevýhodou tohoto řešení je to, že až 2/3 materiálu které projdou tryskou, neskončí na povrchu, ale rozptýlí se do okolí. Tím jsou tyto pistole předurčeny především pro venkovní použití anebo prostory, kde není třeba nic chránit před oblakem barvy vznášejícím se v prostoru. (schéma této pistole naleznete níže pod označením č.1)

Výhody – Jedny z nejlevnějších pistolí na trhu, velice snadno ovladatelná, velice dobrá atomizace

Nevýhody – plýtvá materiálem, hodně práší do prostoru (obvykle pro práci venku, jinak je třeba zakrývat), hlučná

 

Pistole vybavené HVLP systémem:

Výrobci stříkacích pistolí hledali mnohem efektivnější řešení, kde by se atomizace nemusela řešit velkou silou tlaku a vynalezli HVLP systém. Základem je multi-lopatková turbína, která je schopna pod relativně malým tlakem zásobovat trysku ohromným množstvím vzduchu. Materiál se vhání dvěma cestami – jednou do nádobky a vytlačuje jej ven přívodní hadičkou do trysky – druhou kolem trysky. Výsledkem je to, že velký objem vzduchu atomizuje materiál na velmi jemné částice a zároveň jej při výstřiku z trysky "zabalí" do vzduchového obalu a zabrání tak jeho rozptýlení do okolí. HVLP systém tak umí dopravit na povrch 3/4 materiálu nejen ve velmi dobré kvalitě, ale i velmi přesně, cíleně a v předdefinovaných tvarech. Nastavením trysky do 3 různých poloh dokáže vytvořit vertikální, horizontální nebo kónusový tvar proudu materiálu. (schéma této pistole naleznete níže pod označením č.2)

Výhody – minimální plýtvání materiálu, minimální rozptyl do prostoru, přesnější nástřik, výborná atomizace, velký výběr nástavců pro různé práce (bajonetový konektor), snadno se čistí

Nevýhody – vyšší cena, celé zařízení je robustnější

 

Airless:

Tato zařízení jsou přechodnou čarou mezi stroji pro kutily a profesionály. Jedná se o pístová zařízení, což znamená, že princip je podobný jako u elektromagnetických pistolí, ale s rozdílem, že zde není elektromagnet ale motor. Využívají dalších patentovaných technologií firmy Wagner jako jsou speciální trysky, umožňující práci s nižším tlakem, regulací paprsku a v ruce máte pouze lehkou rukojeť s hadicí. Ze všech zařízení v oblasti kutilství můžete najít se jedná o bezkonkurečně nejlepší zařízení zajišťující perfektní nástřik s minimálním úsilím.

 

Pokud hledáte rychlé a levnější řešení, kde nekladete velký důraz na kvalitu nástřiku a budete pistoli používat především venku (ploty, vrata apod.), pak klidně zvolte jednu z pístových pistolí. Odvede svou práci zcela jistě k dokonalé spokojenosti, pokud byste ji srovnali např. s natíráním štětcem nebo válečkem. Pokud ale hledáte pomocníka do bytů, chat, domů, ale i na ven, pak za vyšší pořizovací cenu systému HVLP získáte multifunkční zařízení, které se snadno ovládá, neplýtvá materiálem, stříká ve vysoké kvalitě a pomocí kombinace různých nástavců vám ušetří čas s natíráním plotů nebo malováním bytů válečkem nebo štětkou. Popřípadě můžete zvážit i Airless zařízení.

Kdykoliv se s námi můžete spojit a my se Vám pokusíme co nejlépe poradit, abyste si vždy vybrali správný nástroj pro práci, kterou plánujete.

 

Obchodní zástupci:

Ostrava:

Tomáš Hájek – ostrava@e-coreco.cz, tel. 739 330 816

 

Plzeň:

Václav Valina – plzen@e-coreco.cz, tel. 608 202 605

 

Brno:

Lucie Čeledová – brno@e-coreco.cz, tel. 731 634 058

 

Pardubice:

Marta Pavlíková – pardubice@e-coreco.cz, tel. 608 402 416